Конституція – основний державний документ, що визначає державний устрій, порядок та принципи функціонування органів влади, виборчу систему, права й обов'язки держави, суспільства та громадян. Конституційний процес в Україні – становить собою послідовний, історично обумовлений процес формування вітчизняного конституціоналізму.
Передумови розвитку конституційного процесу в Україні закладено в період існування Київської Русі. Його початком загальноприйнято вважати збірку стародавнього українського права "Руська Правда". До документів, що продовжують розвиток конституйційного процесу також відносять "Литовські статути" та акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького. Початком історії українських конституціїй вважаються "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького" гетьмана П. Орлика.
Реальний конституційний процес в Україні почався у 1917 році із поваленням самодержавства у Росії. До конституційних актів даного періоду прийнято відносити Конституцію Української Народної Республіки, Закони про тимчасовий державний устрій України та Проєкт Конституції Західноукраїнської Народної Республіки. Створення більшовиками українського радянського уряду засвідчило початок в Україні принципово нового етапу конституційного процесу, позначеного домінуванням комуністичної ідеології.
Сучасна Конституція України – Основний закон держави Україна. Ухвалена 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання і набула чинності з дня її прийняття.